3daysofdesign 2022 - co nowego w Kopenhadze, co nowego w designie?

3daysofdesign 2022 - co nowego w Kopenhadze, co nowego w designie?

Witaj, Kopenhago!

15 czerwca stolica Danii przywitała nas słoneczną pogodą - co wcale nie jest taką oczywistością, nawet u progu lata. Kierując nasze pierwsze zaspane kroki (a właściwie obroty kół roweru) po kopenhaskich uliczkach po raz kolejny zaskoczyło nas to, w jakim stopniu najlepszy rodzimy i międzynarodowy design jest nierozłącznym elementem krajobrazu. Praktycznie każda kafejka, sklep i galeryjka wyposażone są przemyślanie obiektami z katalogów marek znajdujących się w naszej ofercie (lub tych, które zawitają w niej w przyszłości!) - ale tak przystało na północną stolicę designu. Dzięki temu można się nieraz świetnie zorientować jak starzeje się dany materiał lub konkretny mebel.

Design, który obiecuje dobrą zabawę.

Zmęczeni ograniczeniami ostatnich miesięcy, wszyscy jesteśmy spragnieni luzu i dobrej zabawy. Hasło Remember to play przewodziło tegorocznej edycji 3daysofdesign - wyrażało się między innymi poprzez barwną grafikę-zagadkę promującą imprezę. Przedstawiała ona trzy fantazyjne totemy, które okazują się być charakterystycznymi obiektami architektonicznymi Kopenhagi, zestawionymi z ikonami duńskiego designu, takimi jak krzesła i fotel Vernera Pantona, lampa PH 5 Poula Henningsena, detal krzesła Wishbone i obfitego fotela Ox, Hansa J. Wegnera, a także uroczy głośnik Bang&Olufsen.

12chairs z Poznania do Kopenhagi na 3daysofdesign

W atmosferze dobrej zabawy ruszyliśmy na spotkanie z naszymi markami - by jeszcze lepiej poznać ich ofertę, nowości i przede wszystkim zaczerpnąć inspiracji od osób, które je tworzą i znają od podszewki! 

 

NORMANN COPENHAGEN

Rzeczywiście trafiliśmy w sam środek świetnej imprezy. Siedziba Normann Copenhagen zamieniła się w Orange Edit Club, dlatego premierom producenta akompaniowali najlepsi DJ-e. Soczysty pomarańcz nastrajał wszystkich optymistycznie. Każdy może w dodatku odrobinę wczuć się w atmosferę, która panowała w tym miejscu, gdyż udostępniona została oficjalna playlista tego wyjątkowego klubu.

Spojrzenia przykuwały nowości, abstrakcyjne papierowe lampy, wiele nowych wyrobów szklanych. Coworkingowy charakter tegorocznej przestrzeni podkreślała duża ekspozycja foteli biurowych (OFF CHAIR, OFF ARMCHAIR)

Pojawiło się również obecne w naszym Showroomie Krzesło HYG - tutaj w wersji w pełni tapicerowanej.

Miłośnikom minimalizmu do gustu przypadnie komoda RIB, a w jej towarzystwie intrygujące stołki-kolumny BIT STACK Simona Legalda stworzone z przemysłowego plastiku z recyklingu - mają one opierać się wszelkim (nad) użyciom.

 

MUUTO

Drogę ku krainie przygód MUUTO rozświetlała nam alpinistyczna i archetypiczna lampa przenośna PITON - w sam raz na biwak lub wyjazd pod namiot w góry. Tradycyjnie przy Østergade 36-38 mogliśmy spodziewać się oazy zaoblonych pasteli, form dobrze wpływających na samopoczucie człowieka. Stylowe zapewnianie Well-being chyba dobrze opisuje ekspozycję marki na tegorocznych 3daysofdesign.

Amatorów nocnych posiedzeń na pewno przekonają siedziska COVER w nowym kolorze MIDNIGHT BLUE. Biznesowo-biurowy komfort zapewni krzesło FIBER CONFERENCE – szersze, ze stałą poduszką i funkcją odchylania. W zaciszu salonu sprawdzi się OSLO LOUNGE CHAIR - niższe, szersze i z podstawą obrotową lub na prostych nogach. Tych chętnych na dużą dawkę relaksu szturmem zdobędzie modułowa sofa IN SITU.

Wizyta w biurach Muuto, powinna być inspirująca dla każdego, kto spędza w biurze dużo czasu i zastanawia się jak poczuć się w pracy po prostu dobrze. Prezentowane kolekcje dobrze sprawdzą się w przestrzeni coworkingowej, np. stół LINEAR ze szczeliną do wkręcania akcesoriów, w którą można również wstawić lampę. Zmęczonych architektów na pewno rozchmurzy przybornik w formie domku - SKETCH TOOLBOX.

 

&TRADITION

Przy Kronprinsessegade 4 wchodzimy do prawdziwego pałacu komfortu. Spoczęliśmy dosłownie na wszystkim i zapewniamy, że siedziska, a zwłaszcza fotele marki &Tradition (MARGAS, WULFF, CATCH oraz miękki jak chmurka CLOUD) w magiczny sposób zapewniają królewską wygodę.

W klasycznej przestrzeni mieszczańskiej posiadłości, zaaranżowano zróżnicowaną tematycznie ekspozycję. Przechodzimy płynnie ze spirytualnej alkowy oświetlonej świecami przez biblioteczkę, pokój hołdujący lampom z kolekcji FLOWERPOT, po jadalnię, salon kawowy i bawialnię. Ściany zdobią abstrakcyjne kilimy wykonane z materiałów pozostających po procesach tapicerskich. Tekstylne, ścienne ozdoby popularne są w Kopenhadze, jak zauważyliśmy, także w obiektach użyteczności publicznej czy restauracjach.

 

FDB MØBLER

Edukowało i zachęcało do interakcji. Na Głównym Placu Królewskim marka, którą w tym roku przywitaliśmy w naszej ofercie, przedstawiała historię swoich mebli i wpływu designu na człowieka. Była możliwość samodzielnego składania i poznawania produktów, oraz procesu ich wytwórstwa. Nie mogliśmy oprzeć się pokusie złożenia podpisu na wystawionym krześle J46, Poula M. Volthera. 12chairs tu było!

 

WOUD

W tym roku marka postawiła na wyeksponowanie swojej troski o środowisko. Hasłem - kluczem był tutaj Precycling. Już na etapie projektowania designerzy i inżynierowie WOUD, myślą o wykorzystaniu odpadów produkcyjnych. Ten ambitny sposób myślenia o produktach został świetnie spuentowany i zmaterializowany w postaci półki z odpadów stalowych, która płynnie formuje się w lampę. Według tej samej filozofii, którą nazwano HIDN (dodatkowa, "ukryta" funkcja produktu, bez dodawania zbędnego materiału), stworzone zostały także podpórka do książek i wazon.

GUBI

Powitało lato z powiewem świeżości - al fresco!

Siedziba marki w kopenhaskich dokach, mieszcząca się w dawnej fabryce tytoniu, podczas tegorocznych 3daysofdesign otworzyła się szeroko na outdoor. Szczególną uwagę zwracała wznowiona kolekcja BASKET, zaprojektowana w latach 60. przez Joe Colombo. Jest ona zaskakująco tradycyjna pod względem materiałowym, biorąc pod uwagę skłonność autora do eksperymentowania z tworzywami sztucznymi.

Nie zabrakło też ogrodowo-organicznych propozycji duetu GamFratesi z kolekcji siedzisk BEETLE (sporo uwagi poświęcono też nowej, wyrafinowanej odmianie siedziska ze skorupą z forniru 3D) i BAT, ani monumentów królewskiego komfortu w postaci foteli i sof PACHA Pierre'a Paulina. 

 

MENU

Marka zaprosiła do interesującego obiektu The Audo, który jest jednocześnie hotelem, restauracją i co najbardziej oczywiste - obszerną przestrzenią ekspozycyjną. W niej brylowało klasyczne krzesło Elizabeth (oryginalnie model U56, zaprojektowany przez Iba Kofoda-Larsena dla firmy Christensen & Larsen), nazwane na cześć brytyjskiej królowej Elżbiety II, która będąc wraz z mężem w podróży do Danii, zakochała się w meblu i wróciła do Anglii z dwoma egzemplarzami.

Menu starało się zwrócić uwagę na potrzebę kreowania wspólnoty w procesie projektowania i użytkowania mebli. Pomiędzy projektantem i klientem znajduje się obiekt, który ma wzbudzać emocje i realizować potrzeby obu stron, wzbudzając niesłabnącą potrzebę piękna.

 

FRITZ HANSEN

Wkraczamy do Ogrodu Muzeum Designu. Marka świętuje swoje 150-lecie wyjątkową wystawą. W celu podkreślenia tego kamienia milowego swojej historii, firma połączyła siły z renomowaną pracownią architektoniczną Henning Larsen, aby zbudować pawilon Fritza Hansena.

Obiekt celebrujący najlepsze duńskie projekty, w tym ikon zaprojektowanych przez Arne Jacobsena, Poula Kjærholma i Hansa J. Wegnera, powstał zgodnie z zasadami cyrkularnego myślenia projektowego. Po 3daysofdesign, Design Museum Danmark, przez całe lato będzie wykorzystywać tę przestrzeń jako platformę do warsztatów, wykładów i prelekcji.

 

HAY

Wizyta przy Østergade 61 w HAY House to była prawdziwa wielobarwna bomba!

O tym, że jesteśmy w Danii, ojczyźnie klocków Lego, przypomniał domek z uwielbianych przez wielu z Was skrzynek CRATE, które teraz wykonywane są z plastiku pochodzącego z recyklingu.

W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć także w obchodach 20. urodzin marki. Nostalgiczny nastrój uwidocznił się w ofercie - mamy przecież powracające klasyki Bruno Reya (współpraca ze szwajcarską marką Dietiker) i witryny zaprojektowane przez Mullera i Van Severena, jak żywo przywołujące kontrowersyjnego ducha Grupy Memphis.

HAY na 3daysofdesign 2022

Nie zabrakło również efektownych premier oświetleniowych, takich jak PARADE i APOLLO - trend lamp przenośnych nadal nabiera rozpędu! Na przewodzie utrzymują się nie mniej interesujące lampy: biblioteczno-uniwersytecka ANAGRAM i zredukowana do jaskrawego koloru i kątowej formy LBM.

Usiedliśmy przy utylitarnym stole PASARELLE, a kawowe chwile spędziliśmy przy kolejnym komplecie spod ręki braci Bouroullec - krzesłach i stolikach PASTIS.

 

Ostatnie godziny w Kopenhadze.

Przestrzeń ekspozycyjna innych marek, które chłonęliśmy na naszym szlaku, często zaaranżowana była w otoczeniu klasycznych rzeźb. np. w Warzelni Christiana IV.

Museum of Design Denmark – Przyszłość jest teraz w budynku o interesującej przeszłości. Niedawno zrewitalizowany gmach muzeum, zbudowany w XVIII wieku jako szpital, został 100 lat temu przekształcony, by pełnić obecną funkcję i nieść wiedzę i pamięć o duńskiej myśli projektowej i rzemiośle.

Designmuseum Denmark 3daysofdesign 2022

Obecnie ekspozycja traktuje o refleksyjnym podejście do designu, skłania do myślenia o funkcjonowaniu człowieka, w stechnologizowanej epoce zdominowanej przez aplikacje mobilne. Podziwialiśmy projekt domu dla powodzian na wodzie i przybliżyliśmy sobie zagadnienia związane ze zrównoważonym projektowaniem ubrań. Prześledziliśmy ewolucję ubioru Duńczyków od pojedynczej szafy dla całej rodziny po garderobę dla każdego członka rodziny.

Duńskie Centrum Architektury – świetny projekt budynku znajdującego się w dzielnicy portowej Kopenhagi. Przez sam jego środek przechodzi ulica. Centrum jest poświęcone najnowszym trendom w architekturze, designie i kulturze miejskiej. Ideą obiektu zaprojektowanego przez słynne studio OMA pod kierownictwem Ellen Van Loon, jest, żeby nie służył tylko turystom, ale zapewniał też przestrzeń mieszkalną i usługi dla jej użytkowników. Na głównej ekspozycji największą popularnością cieszył się projekt domu przyszłości w kosmosie (Projekt Lunark), wskazywał on rozwiązania umożliwiające utrzymanie dobrostanu człowieka w ekstremalnie niesprzyjających środowiskach, takie jak odwzorowanie ziemskiego oświetlenia czy zapachów.

Danish Architecture Center na 3daysofdesign 2022

Nowości z Kopenhagi są już w naszej ofercie, albo znajdziecie je tam za chwilę!

W oczekiwaniu na nie już planujemy przyszłoroczną podróż do stolicy Danii - termin następnej edycji 3daysofdesign został podany. Widzimy się w dniach 7-9 czerwca 2023.


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium